اجزای مشعل ها-بخش دوم

در مقاله پیشین به بررسی اجزای تشکیل دهنده مشعل پرداختیم.در این مقاله به معرفی ادامه اجزای تشکیل دهنده مشعل می پردازیم.

10-فتوسل

که به آن سلول فتو الکتریک نیز گفته می شود و کار آن کنترل کیفیت احتراق از طریق شناسائی رنگ شعله می باشد.

11-الکترودهای جرقه

الکترود جرقه از یک عایق سرامیکی و میله ی فلزی که از میان آن عبور کرده تشکیل شده است و جنس میله ی فلزی معمولا از آلیاژ نیکل کرم می باشد.بصورت تجربی فاصله بین الکترودها و قسمت های فلزی مشعل باید کمی بزرگتر از فاصله بین دو الکترود باشد در مشعل های گازوئیلی الکترودها باید به نحوی قرار گیرند که جرقه به پودر گازوئیل اصابت نماید ولی اگر برعکس گازوئیل به الکترودها اصابت نماید به لحاظ عایق بودن گازوئیل جرقه بین الکترودها ایجاد نمی شود.نحوه تنظیم الکترودهای جرقه به صورت تجربی به شرح زیر می باشد.هرچند تنظیم دقیق نیازمند داشتن تجربه کافی و اطلاعات ارائه شده از طرف سازنده می باشد.

12-فاضله بین دو نوک الکترود

5 میلی متر و فاصله هر الکترو از محور نازل 12 میلی متر

نازل:در انتخاب نازل در مشعل های گازوئیل سوز باید سه عامل زیر مورد توجه قرار گیرند.

مقدار دبی گازوئیل(عدد تعیین شده روی هر نازل)

زاویه پاشش گازوئیل(زاویه تعیین شده روی هر نازل)

شکل پاشش گازوئیل

زاویه پاشش گازوئیل با توجه به طول دیگ (دیگ بخار،دیگ روغن داغ،دیگ آبگرم )انتخاب می شود یعنی اگر طول دیگ ریاد باشد و یا تعداد پره های دیگهای چدنی بیش از 10 عدد باشد از نازل های 30 درجه و اگر طول دیگ کوتاه باشد از نازل های 45 درجه استفاده می شود.

از نازل های 60 درجه برای دیگ های حرارت مرکزی بجز در مواردی که سازنده دیگ توصیه کرده باشد استفاده نمی شود.

چند نکته

مشعل ها نباید در فضایی که دارای فشار منفی است نصب گردند

تا ارتفاع 600 متری نیازی به تصحیح ظرفیت مشعلی نیست در ارتفاع بیش از 600 متر به ازای هر 300 متر ارتفاع 4 درصد از ظرفیت مشعل کاسته می شود.طول عمر مشعل ها در صورت نگهداری مناسب ممکن است به 25 سال هم برسد.

بهتر است هر مشعل دیگ به یک بادزن اینتر لاک باشد تا هنگامی که دیگ روشن می شود هوای لازم برای احتراق را فراهم کند و اگر باد زن از کار افتاد دیگ هم خاموش شود.