صفحات جاذب و مجاری انتقال سیال-بخش دوم

Absorber plates 1

برای جوش دادن لبه های صفحات از درز جوش استفاده می شود. چنانچه از این طرح برای هوا گرمکن ها استفاده شود ، باید مجرای حرکت سیال را کمی عریض تر گرفت ، طرح های (ط ، ی ، ک) از ساده ترین طرح های ارائه شده می باشد که سادگی و سهولت ساخت آنها موجب گردیده که در مقیاس های کوچک غیر صنعتی و تجاری(بیشتر به صورت واحد های خانگی دست ساز ) متداول گردد به عنوان مثال در طرح (ی) مقداری لوله مسی را به صورت مارپیج مسطح (مطابق شکل) در آورده و سپس آن را به وسیله بست به یک صفحه متصل می کنند.

در این طرح و کلیه طرح هایی که لوله یا کانال با صفحه جذب کننده یکپارچه نبوده و یا جوشکاری کامل نمی شود باید توجه کافی مبذول داشت تا اتصال لوله و صفحه به طور کامل صورت گیرد تا هیچ گونه فاصله هوائی بین لوله و صفحه وجود نداشته باشد.

گردآورنده های مسطح هوا گرمکن در عمل بسیار ساده تر از آب گرمکن ها می باشند در سیستم های هوا گرمکن در حقیقت باید هوا را تا حد امکان در نزدیکی سطح صفحه جذب کننده از روی صفحه عبور داد برای این منظور ، می توان از طرح های ارائه شده (الف) تا (ط)، شکل(2) استفاده کرد.

Absorber plates 2

یکی از ساده ترین طرح های صفحه جذب کننده در هوا گرمکن ها، استفاده از توری های فلزی می باشد . در این طرح هوا به طور مناسب از بین توری ها هدایت شده و بدین وسیله گرم می شود.

علاوه بر طرح های ارائه گردیده فوق ، طرح های بسیار دیگری نیز متداول می باشند که از جمله می توان از طرح لوله های تخلیه شده و طرح لوله های گرمایی نام برد.در ساختن جذب کننده های مسطح می توان از فلزات زیادی استفاده نمود.

فلزاتی که تا کنون برای ساختن صفحه جذب کننده مورد استفاده قرار گرفته اند عبارتند از: مس ، آهن سفید، لوله گالوانیزه ، آلومینیوم و فولاد و برنج هم تا حدودی مورد استفاده قرار گرفت است . در هنگام استفاده از فلزات باید عوامل زیادی را دز نظر گرفت. از جمله این عوامل می توان از قیمت ، وزن سهولت کار کردن بر روی فلز(مانند خمکاری و جوشکاری و غیره)، قابلیت رسانایی گرمایی آنها و بالاخره مقاومت فلز در مقابل خوردگی به وسیله سیالات انتقال دهنده گرما نام برد. به عنوان مثال جوشکاری آلومینیوم تا حدودی مشکل می باشد فولاد و به ویژه آلومینیوم خیلی سریع تحت اثر خورندگی سیالات آبی قرار می گیرند.

البته این اثر خورندگی سیالات را با اضافه کردن باز دارنده های مناسب می توان کاهش داد . فلز مس نسبت به سایر فلزات ذکر شده از قابلیت رسانایی گرمایی بهتری برخودار است و از خوردگی آن به راحتی می توان جلوگیری نمود .

برای ساختن جذب کننده های مسطح فلزاتی که تا کنون خیلی مورد استفاده قرار گرفته اند عبارتند از: ورق های آهن سفید، لوله های گالوانیزه و صفحات و لوله های مسی ، از فولاد و به خصوص آلومینیوم ، استفاده های کمتری به عمل آمده است. به طور کلی ، گرد آورنده های آلومینیومی از عمر کوتاه تری نسبت به سایر فلزات برخودار می باشند . یکی دیگر از فاکتورهایی که در هنگام انتخاب فلز باید در نظر گرفت مربوط به قابلیت رنگ پذیری آن بخصوص به روش های شیمیایی می باشد .

استفاده از مواد مختلف پلاستیکی به عنوان صفحه جذب کننده در حال توسعه می باشد اشکال اساسی این گونه مواد مقاومت کم آنها در دما های بالا می باشد . به عنوان مثال چنانچه آب گرم شده در گردآورنده های تخت در آفتاب نیم روز مورد استفاده قرار بگیرد، دمای صفحه جذب کننده اغلب حتی با یک لایه شیشه به حدود 150 C درجه سانتی گراد می رسد. این دما عملا برای مواد پلاستیکی متدوال ، زیاد بوده و از حد نرم شدن (حدود 95 C) اغلب انها خارج می باشد.گزارشات علمی اغلب حاکی از آن است که چنانچه از سیستم های کنترل کننده استفاده به عمل نیاید ،کاربرد صفحات جذب کننده پلاستیکی منجر به اشکالاتی خواهد شد اما بدون بکار بردن پوشش شفاف احتمال زیاده از حد گرم شدن بر طرف گردیده و بنا بر این اغلب این مواد و بخصوص پلی اتلین و پلی پروپیلین را می توان برای مصارفی از قبیل گرم کردن استخر مورد استفاده قرار داد.

به طور کلی تحت شرایط بدون پوشش دمای صفحه جذب کننده این نوع استخر گرمکن ها به قدری به دمای محیط نزدیک می گردد که می توان اتلاف ناشی از جابجایی را هم برابر صفر فرض نمود،یکی از مواد پلاستیکی که تحت پژوهش های وسیع می باشد و برای آن به عنوان صفحه جذب کننده آینده درخشانی پیش بینی می شود،یک نوع ورق فایبرگلاس می باشد که از لحاظ جنس تا حدودی شبیه به فایبرگلاس های شفافی است که به عنوان پوشش گرد آورنده مصرف می شود،ولی به علت مواد دیگری که به آن اضافه می کنند ، مقاومت آن تا حدود 175 C افزایش می یابد برای ایجاد رنگ سیاه مات در این نوع فایبرگلاس ها و مقداری دوده در حالت مذاب به آن اضافه می کنند.